۱۰ نکته جالب و خنده دار درباره گوگل

گوگل یک موتور جست و جو است که در سال ۱۹۹۷ توسط دو دانشجوی استنفورد به نام لری پیج و سرجی برین راه اندازی شد. برای دو سال، این دو نفر بر روی متدهای پیشرفته برای پیدا کردن اطلاعات در اینترنت کار می کردند. از ابتدای تاسیس، تا همین الان ۴۰۰ بیلیون دلار ارزش دارد. این امر باعث شده گوگل یکی از با ارزش ترین برندها در جهان باشد. امروز گوگل از صرفا یک موتور جست و جو فراتر رفته و شما می توانید ایمیل ارسال کنید، ویدیو نگاه کنید، ویدیوهای خود را بارگذاری کنید، اخبار بخوانید، زبان های دیگر را ترجمه کنید و خیلی امکانات دیگر… گوگل با ۳٫۵ با بیلیون جست و جو در روز، محبوب ترین موتور جست و جو در جهان محسوب می شود ما برای شما ۱۰ مورد از جالب تری و خنده دار ترین حقایق را درباره این شرکت دوست داشتنی جمع آوری کرده ایم که امیدواریم لذت ببرید…

 

جالب ترین حقایق درباره گوگل

 

 • گوگل بزرگترین ایندکس از وبسایت ها را در جهان دارد.

گوگل ایندکسی بیشتر از ۳ بیلیون وبسایت دارد. در صورتی که این ایندکس ها را چاپ کنیم، ارتفاع کاغدها به ۲۱۰ کیلومتر می رسد. گوگل جست و جویش را در میان تمامی این صفحات در کمتر نیم ثانیه انجام می دهد. این قضیه بیانگر اهمیت SEO هم هست، که مخاطبین شما مجبور می شوند شما را در میان این ایندکس عظیم پیدا کنند.

 • نام اصلی شرکت، Backrub (به معنی ماساژ پشت) بود

بعدها، شرکت تصمیم به تغییر نام گرفت و نام گوگل از همین جا متولد شد. جدا از همه، Google کلمه ای با اشتباه املایی از کلمه Googel است که به معنی یک عدد ۱ با صد ۰ جلویش محسوب می شود. این نام بیان کننده ماموریت شرکت به منظور در دسترس ساختن اطلاعات برای تمام جهان بود. که به نظر خیلی هم خوب از آب درآمد، مگه نه؟

 • تکنولوژی جست و جوی گوگل PageRank (رتبه-صفحه) نام دارد.

PageRank به هر وبسایت از لحاظ ارتباط موضوعی، رتبه ای می دهد و اهمیت این که آن وبسایت چقدر بااهمیت است را تخمین می زند. PageRank برگرفته شده از نام یکی از موسسان همین شرکت، یعنی لری پیج است. SEO از با اهمیت شناخته شدن وبسایتتان توسط گوگل اطمینان حاصل می کند. در صورتی که از دید گوگل شما از اهمیت (بیشتری) برخوردار باشید، جایگاه بهتری در رده بندی ها خواهید داشت. هیچ کس خارج از مسئولین نمی داند PageRank چگونه کار می کند، در نتیجه دستکاری و دور زدن این تکنولوژی خیلی سخت است. این شاید از نکات کلیدی باشد، زیرا شما را مجبور می کند تا همیشه بهترین نتایج را بگیرید.

 • در ۱۶ آگوست ۲۰۱۳، سایت شرکت به مدت ۵ دقیقه ار دسترس خارج شد و در این مدت، استفاده از اینترنت در جهان ۴۰% کاهش پیدا کرد.

این موضوع بیانگر اهمیت فوق العاده گوگل است. در صورتی که کاربران قادر به پیدا کردن سایت دلخواهشان از طریق جست و جو نباشند، از اینترنت کمتر استفاده می کنند.

 • گوگل قصد داشت موتور جست و جوی خود را در سال ۱۹۹۷ به قیمت ۲ میلیون دلار به یاهو بفروشد.

یاهو این پیشنهاد را قبول نکرد. بعدها یاهو با پیشنهاد  ۳ میلیون دلاری برگشت. این بار نوبت گوگل بود که پیشنهاد یاهو را قبول نکند. امروز، با مقایسه این دو شرکت، یاهو از ارزش خیلی پایین تری برخوردار است. قول می دهم که الان یاهو به شدت احساس پشیمانی می کند.

 • اولین توییت گوگل، I’m feeling lucky (حس خوش شانس بودن دارم) در زبان باینری بود.

امروز گوگل ۱۲٫۲ میلیون دنباله رو (follower) در توییتر دارد. اگر قصد به روز بودن در مورد توسعه های موتور جست و جو دارید، حتما گوگل را فالو کنید.

 • ۱۶ تا ۲۰ درصد همه جست و جو های انجام شده، قبلا در گوگل جست و جو نشده اند.

این بدان معنی است که همه روزه میلیون ها جست و جوی جدیدی وجود دارد که قبلا صورت نپذیرفته اند. سیستم های SEO به منظور به روز نگه داشتن خود، باید خود را از این توسعه های جدید مطلع نگه دارد.

 • صفحه اصلی گوگل به ۸۰ زبان دنیا وجود دارد.

به دلیل آن که گوگل موتور جست و جوی خود را به تعداد متعددی زبان عرضه می کند، در سرتاسر جهان استفاده می شود. مترجم گوگل هم برای تمام این ۸۰ زبان موجود است. ۹ زبان آخری که به این لیست اضافه شده اند عبارتند از: هاوسه (Hausa، یکی از زبان های نیجریه)، ایگبو (Igbo، یکی دیگر از زبان های رسمی نیجریه)، یورووبا (Yoruba، دیگر زبان نیجریه ای)، سومالی (Somali، زبان سومالی)، زولو (Zulu، یکی از زبان های رسمی آفریقای جنوبی)، مانگولین (Mongolian، زبان مغولستان)، نپالی (Nepali، زبان کشور نپال)، پونجابی (Punjabi، زبان پنجاب)، موآری (Maori، زبان مردم موآری در کشور نیوزیلند).

 • در سال ۲۰۱۴، ۸۹ درصد از درآمد شرکت از طریق تبلیغات بوده است.

در حال حاضر، گوگل بیشتر از SEA (تبلیغات موتورهای جست و جو) کسب درآمد می کند. که شرکت ها با پرداخت هزینه ای قادرند تا در در بخش تبلیغات در بالای نتایج جست و جو قرار بگیرند. SEO شما را در نتایج طبیعی (ارگانیک) بالاتر نگه می دارد. تحقیقات نشان داده که مردم بیشتر به وبسایت هایی مراجعه می کنند که در بالای نتایج ارگانیک هستند.

 • ۳۳ درصد از کل جست و جوهای موتور جست و جوی گوگل توسط گوشی های هوشمند است

این امر باعث شده که اهمیت این موضوع که وبسایت ها هرچه بهتر برای گوشی های هوشمند طراحی شوند به صورت صعودی افزایش یابد. امسال گوگل به صورت رسمی از الگوریتم جدید خود رونمایی کرد که در آن میزان مناسب بودن وبسایت ها برای موبایل ها سنجیده می شود، که این بدان معنی است که هرچه بیشتر به فکر مناسب یودن برای گوشی های هوشمند باشید، رده بندی شما در صفحه نتایج موتور جست و جو بالاتر خواهد بود.

 • گوگل از کلمه Googol گرفته شده است.

Googol عدد بسیار بزرگی است، برابر با یک  با ۱۰۰ صفر است.

 • گوگل تقریبا ۹۰ درصد از سهم بازار را دارد.

در زمینه موتورهای جست و جو، گوگل ۹۰ درصد از سهم بازار را در دست دارد. در این قسمت قادرید اطلاعات بیشتری در این مورد پیدا کنید.

 • در ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۷، دامنه com ثبت گردید

در کنار دامنه اصلی، شرکت تا به حال دامنه های بسیار دیگری نیز به ثبت رسانده است، که از جالب ترین آن ها می توان به دامنه هایی با املای اشتباه از کلمه google نام برد، مانند googel.com یا gogle.com

این شرکت سهم عظیمی از زندگی روزانه افراد سراسر جهان دارد. این موتور جست و جو به طور افزایشی در فضای آنلاین جهت خریدهای اینرنتی استفاده می شود. در نتیجه بسیار  اهمیت دارد که در زمینه SEO به صورت ریز و پایه ای مورد بررسی قرار گیرد.

امیدواریم از مطالعه این مقاله، همان طور که ما لذت بردیم، لذت برده باشید.

۱۳۹۶-۹-۱۳ ۱۵:۴۰:۳۲ +۰۰:۰۰

ثبت ديدگاه

5 × دو =